ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը շնորհակալական նամակ է հղել Պորտուգալիայի Հանրապետության խորհրդարանի նախագահ Էդուարդո Ֆեռո Ռոդրիգեսին: Նամակում ասված է.
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ անձամբ իմ անունից մեր խորին երախտագիտությունն ու գոհունակությունն ենք հայտնում Պորտուգալիայի Հանրապետության խորհրդարանի կողմից 1915 թվականին Օսմանյան կայսրությունում հայերի դեմ իրականացված ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձեւի ընդունման համար:
Ճանաչելով Հայոց ցեղասպանությունը` դուք հարգանքի տուրք մատուցեցիք Հայոց ցեղասպանության զոհերին եւ ձեր ավանդը ներդրեցիք աշխարհում նման ողբերգությունների կրկնությունը կանխարգելելու գործում:

The RA NA President Ararat Mirzoyan sent a letter of appreciation to the President of Parliament of the Portuguese Republic Eduardo Ferro Rodrigues. The letter reads:
On behalf of the National Assembly of the Republic of Armenia and on my own behalf I would like to express our deepest gratitude and satisfaction to you and the members of the Portuguese Parliament for adopting the resolution which recognizes the 1915 Armenian Genocide perpetrated in the Ottoman Empire.
With the recognition of the Armenian Genocide you paid tribute to the innocent victims and also made your significant contribution to the global efforts in preventing the recurrence of such tragedies.