ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը շնորհակալական նամակ է հղել Պորտուգալիայի Հանրապետության խորհրդարանի նախագահ Էդուարդո Ֆեռո Ռոդրիգեսին: Նամակում ասված է.
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ անձամբ իմ անունից մեր խորին երախտագիտությունն ու գոհունակությունն ենք հայտնում Պորտուգալիայի Հանրապետության խորհրդարանի կողմից 1915 թվականին Օսմանյան կայսրությունում հայերի դեմ իրականացված ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձեւի ընդունման համար:
Ճանաչելով Հայոց ցեղասպանությունը` դուք հարգանքի տուրք մատուցեցիք Հայոց ցեղասպանության զոհերին եւ ձեր ավանդը ներդրեցիք աշխարհում նման ողբերգությունների կրկնությունը կանխարգելելու գործում:

Председатель НС А.Мирзоян направил благодарственное письмо Председателю Парламента Португальской Республики Эдуардо Феро Родригесу. В послании отмечается:
от имени Национального Собрания РА и себя лично выражаем глубокую благодарность и удовлетворение принятием Парламентом Португальской Республики резолюции о признании совершенного в 1915 году в Османской империи Геноцида армян.
Признав Геноцид армян, вы отдали дань уважения жертвам и внесли вклад в предотвращение в мире повторения подобных трагедий.